Pranešimai spaudai

Grįžti į pranešimų sąrąšą Viskas  Politika  Verslas  Teisėtvarka  Kultūra  Sportas  
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2017-06-13 09:54:21

Pilietinė iniciatyva „Palikti namai..." atgaivins tremtinių jausmus ir išgyvenimusPilietinė iniciatyva „Palikti namai..." atgaivins tremtinių jausmus ir išgyvenimus

            Tarptautinė komisija, kaip ir kasmet, inicijuoja Birželio 14 - tosios - Gedulo ir vilties dienos minėjimą Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklose. Šiemet minimos 76 - osios pirmųjų trėmimų metinės, kurių metu, per vieną savaitę, iš Lietuvos buvo ištremta apie 17 500 žmonių, iš kurių 5 060 buvo vaikai iki šešiolikos metų amžiaus.
Šiemet mokyklos pakviestos organizuoti pilietinę iniciatyvą „Palikti namai...". Iniciatyvos idėja kilo iš buvusių tremtinių, politinių kalinių atsiminimų - tekstuose gausu jautrių pasakojimų apie paliekamus namus, apie paskutinį žvilgsnį, nukreiptą į tėvų, senelių sodybą prieš išvežant į Sibiro platybes.
Ruošdamiesi pilietinei iniciatyvai moksleiviai su mokytojais skaitys ir kartu aptars tremtinių atsiminimus, kurs tremtinių paliktų namų maketus, įsivaizduos ir aptars, ką tremtiniai išgyveno vežami į nežinę. Tremčių minėjimo renginiuose moksleiviai pristatys savo rankomis sukurtus "Paliktus namus", skaitys tremtinių atsiminimus ir poeziją, dalinsis savo įžvalgomis ir išgyvenimais.    
    Mokyklų bendruomenės Gedulo ir vilties dieną pradėjo minėti jau gegužės pabaigoje - birželio mėnesio pradžioje. Pilietines iniciatyvas miestuose, miesteliuose organizavo daugiau nei 100 Lietuvos mokyklų, dar panašus skaičius minėjimų vyks ugdymo įstaigose Gedulo ir vilties dieną.
Valstybiniai renginiai, skirti paminėti pirmuosius Lietuvos gyventojų trėmimus, vyks Vilniuje 2017 m. birželio 14 -ąją, tradiciškai dviejose vietose: prie Genocido aukų muziejaus (pradžia: 12.30 val.) ir Naujoje Vilnioje, prie tremtį simbolizuojančio vagono (pradžia: 14.00 val.). Šiuose renginiuose taip pat bus pristatyta pilietinė iniciatyva „Palikti namai", kurioje, su sukurtais namų pavyzdžiais, dalyvaus Vilniaus ir Alytaus miesto mokyklų mokiniai bei mokytojai.
Gedulo ir vilties dienos minėjimus bei mokykloms skirtus istorinės atminties projektus Tarptautinė komisija visoje Lietuvoje įnicijuoja nuo 2004 metų.  

Daugiau informacijos:

Ronaldas Račinskas, vykdomasis direktorius, 8 698 42330, ronaldas.racinskas@lrv.lt;
Ingrida Vilkienė, švietimo programų koordinatorė, 8 618 47475, ingrida.vilkiene@lrv.lt;