Pranešimai spaudai

Grįžti į pranešimų sąrąšą Viskas  Politika  Verslas  Teisėtvarka  Kultūra  Sportas  
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2017-06-19 12:00:46

Valdovų rūmuose po daugelio metų atgims moderni J. Marcinkevičiaus drama „Mindaugas"

 

 

Liepos 5-6 dienomis Lietuvos valdovų rūmuose atgims Justino Marcinkevičiaus drama „Mindaugas". Minint Valstybės gimtadienį vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami į išskirtinį modernų ir šiuolaikišką šokio ir vaizdo spektaklį, pastatytą pagal vieno garsiausių Lietuvos poetų dviejų dalių poemą.

 

Šiuolaikiškas žvilgsnis

Valdovų rūmuose J. Marcinkevičiaus poema „Mindaugas" kartą jau buvo statyta. Tačiau šis spektaklis bus išskirtinis. Naujausią spektaklį kurianti režisierė Marija Simona Šimulynaitė dramą įvilko į modernų šiuolaikinį rūbą.

„Valdovų rūmuose berods 1990-aisiais buvo pastatytas kino teatro spektaklis. Jis atspindėjo laiką, kuomet buvo kurtas... Manau, kad tai nebepatrauklu šiuolaikiniam žiūrovui. Meškų kailiai, bandymas atspindėti XIII amžių - ne mano stilius. Šis „Mindaugas" bus išskirtinis - aktyvus, judrus, vizualus, plastiškas ir temperamentingas", - išduoda režisierė.

Pasak šiuolaikinio meno kūrėjos, įspūdingo reginio tikslas - pritraukti jaunąją žiūrovų kartą. Todėl tai geriausia daryti bendradarbiaujant su jaunąja artistų karta ir mąstyti šiuolaikiškai.

J. Marcinkevičiaus poemos herojai - brandūs 50-60 metų vyrai. Tačiau režisierė nusprendė suburti jauną artistų komandą. Spektaklyje vaidmenis kuria 13 jaunų vyrų ir viena aktorė - Morta.

„Kadangi „Mindaugas" yra Lietuvą vienijanti drama, nutariau aktorių ieškoti ne tik Vilniaus, bet ir kituose šalies teatruose - Panevėžio Juozo Miltinio, Kauno dramos teatre. Projekte taip pat šoks profesionalūs Baltijos Baleto teatro šokėjai. Mindaugo vaidmenį atliks Panevėžio J. Miltinio dramos teatro aktorius Jonas Čepulis", - pasakojo M.S. Šimulynaitė.

 

Modernių kūrėjų komanda

Valdovų rūmuose statomo šiuolaikinio spektaklio scena primins kupolą. Kertiniu scenografijos štrichu bus mobilūs balti laiptai, vedantys į „dangų", į „karūną", „šlovę", „teisybę". Režisierė išduoda, kad pagrindinė dekoracija bus daugiafunkcinė. Didingi laiptai taps ne tik sostu, bet ir , pavyzdžiui, vargonais.

Spektaklio scenografijai išskirtinumo suteiks specialiai kuriamos vaizdo instaliacijos.

„Su daugkartiniu projektų partneriu Rimu Sakalausku ieškome simbolio dramaturgijoje, jį pateikiame įspūdingai, šiuolaikiškai, suprantamai ir vizualiai patraukliai. Ypač šių laikų jaunajai kartai", - sako režisierė.

Moderniam spektakliui muziką kuria kompozitorius Mykolas Natalevičius, kurio kūryboje susilieja folkrokas ir vargonų elektroninės sintezės.

Tiesa, nepaisant modernaus rūbo, M.S. Šimulynaitė stengėsi laikytis J. Marcinkevičiaus parašytos poemos kontūrų.

„Žiūrovai išvys pilną kūrinį, kurio tematika aktuali ir šiomis dienomis. Poema buvo rašoma sovietinės priespaudos metasi (1968). Tai reiškia, kad J. Marcinkevičius negalėjo laisvai mąstyti ir rašyti taip, kaip nori, o tai be galo jaučiasi poemoje.

Tekstas rašytas konservatyviai, neišsišokant, atsargiai. Poemos stilių galima lyginti su klasės pirmūno laikysena. Man norisi išleisti J. Marcinkevičiaus tekste įstrigusius veiksmus, kurių rašytojas negalėjo sau leisti realizuoti. Jis negalėjo perlenkti lazdos, nes tuometinė valdžia būtų uždraudus išleisti kūrinį.

Todėl statydama šį spektaklį noriu atskleisti teisybę, kuri poemoje be galo jaučiama „tarp eilučių", herojų santykiuose ir poelgiuose.

 

Spektaklis laukė savo valandos

Režisierei keista, kodėl šis, beveik prieš 50 metų parašytas, kūrinys ilgą laiką niekur nebuvo statytas. Kūrėja svarsto, kad jis turbūt laukė savo valandos, kada jo labiausiai prireiks.

„Manau, kad ta diena išaušo - būtent dabar reikia pradėti kovoti už savo teises ir gerovę& Šis spektaklis byloja apie mūsų laikų aktualijas. Dabar mes, kaip tie XIII a. lietuviai, išsiskaldę po savo pilaites, žemeles, nedrįstame jungtis, vienytis. Nors ir baisiais būdais, bet Mindaugas bandė visą Lietuvą apjungti. Ar jam pavyko? Manau, kad taip.

Kronikose daug kur rašoma, kad lietuviai be galo kantri, stipri, galinga ir kovinga tauta. Noriu, kad šis spektaklis įkvėptų „kofeinų” kartą būti ryžtingesniais, ne paliegusiais. Noriu, kad mes vienytumėmės ir kovotume už Lietuvą - tokią, kokią norėjo matyti Mindaugas, kokią, mes norime ją matyti dabar”, - neabejoja režisierė.

 

Spektaklio „Mindaugas" premjera Valdovų rūmuose - liepos 5-6 dienomis. Pradžia 22 val. Trukmė - 2 val. 15 min. Įėjimas nemokamas.

Liepos 6 d. spektaklį filmuos ir tiesiogiai transliuos LRT kultūra.