Pranešimai spaudai

Grįžti į pranešimų sąrąšą Viskas  Politika  Verslas  Teisėtvarka  Kultūra  Sportas  
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2017-06-19 12:18:03

Romualdo Požerskio paroda “Neramūs keliautojai” Babtyno - Žemaitkiemio dvare

 

Ketvirtadienį, birželio 15 dieną, Babtyno - Žemaitkiemio dvare vyko Romualdo Požerskio parodos “Neramūs keliautojai” atidarymas. Publikai pristatyta darbų serija - visiškai nebūdinga gerai pažįstamoms ir ikoninėmis laikomoms fotografo nuotraukoms. Veikiau tai  galimybė susipažinti su išskirtine menininko biografija ir to laikmečio dvasia.

 

“Noras parodyti šiuos darbus kilo visai atsitiktinai”,- teigia vienas parodos iniciatorių, menotyrininkas Tomas Pabedinskas. 1971-1975 metais R. Požerskis kartu su keliais kitais studentais savo draugais vasaras praleido motociklais keliaudami po Lietuvos, Latvijos bei Estijos kraštus. Dienoraštinis fotografijos pasakojimas puikiai atsiskleidžia ir atidarymo metu: susirinkę nuotraukų herojai prisimena visas laisvės ir maišto, sumišusių su jaunyste, istorijas, kurios taip naiviai ir netiesiogiai, tačiau tvirtai atsiremia į nepriklausomos Lietuvos troškimą. Odinės iš Amerikos atsisiųstos ar pačių pasisiųtos striukės, garinti džinsai, tuo metu klausoma “Led Zeppelin” ar “Pink Floyd” muzika, prieštaravo tuometinei ideologijai ir buvo laikoma maišto simboliais. Dar daugiau, po Kalantos tragedijos, sustiprėjus laisvės apribojimams, keliautojai neišvengė ir kuriozų: štai kartą, patekus į autoįvykį motociklininkas negalėjo net ligoninėje nusiimti šalmo, mat turėjo ilgus garbanotus plaukus, kas reiškė, jog jei tokią šukuoseną būtų pamatę sovietai, jam būtų atimtos teisės.

Serija atgyja ne tik dėl pasakojamų istorijų, pati ekspozicija tarsi pratęsia “Neramių keliautojų” dvasią. Šalia nuotraukų galima apžiūrėti ir visą, jau antikvariniais laikomų, motociklų kolekciją, o už dvaro esantys laukai tarsi sustiprina tą laisvės troškulį.

Taip pat, šiuo metu yra ruošiamas “Neramių keliautojų” serija grįstas albumas, kuriame bus galima rasti ir nuotraukas papildančias R. Požerskio dienoraščio iškarpas. Rudenį vyksiančiame knygos pristatyme bus galima plačiau susipažinti su knygos sudarytojų - R. Požerskio ir T. Pabedinsko - motociklininkų serijos vertinimu ir interpretacijomis bei darkart pajusti septinto dešimtmečio maištininkų dvasią.

 

Paroda veiks iki spalio 30 d.