Pranešimai spaudai

Grįžti į pranešimų sąrąšą Viskas  Politika  Verslas  Teisėtvarka  Kultūra  Sportas  
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2017-12-07 10:49:57

Seimo NSGK pirmininko V. Bako pranešimas: „Naujasis STT įstatymas dar labiau sustiprins kovą su korupcija"


2017 m. gruodžio 7 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo NSGK pirmininko V. Bako pranešimas: „Naujasis STT įstatymas dar labiau sustiprins kovą su korupcija"

Ketvirtadienį, gruodžio 7 d., Seime bus svarstomas Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) įstatymo pakeitimo projektas. Pasak Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nario Vytauto Bako, įstatymo pakeitimai reikalingi, kadangi institucija, norėdama tinkamai atlikti savo funkcijas, tam turi turėti tinkamas galimybes.
„STT reikalinga platesnė funkcijų apibrėžtis. Dabartinis įstatymas nesudaro pakankamų prielaidų gauti ir maksimaliai veiksmingai panaudoti tarnybos apdorojamą informaciją. STT yra pagrindinė antikorupcinė institucija Lietuvoje, įstatymo pakeitimais parodytume, kad skelbiame dar didesnę kovą korupcijai ir suteiktume institucijai reikiamus įrankius", - sakė V. Bakas.
NSGK vadovo teigimu, įstatymo pakeitimas apima ne vieną sritį - naujoji įstatymo versija ne tik įtvirtintų naują STT veiklos formą, bet ir sustiprintų kovą su korupcija. Įstatymo projekte greta kitų STT veiklos krypčių įtvirtinamas savarankiškas STT uždavinys - analitinė antikorupcinė žvalgyba, kuri leistų pažvelgti į korupcijos keliamas grėsmes ir rizikas sistemiškai, kol situacija dar nevirto problema ir neatsirado žalos, neigiamų pasekmių, t. y. leistų lengviau ir greičiau pamatyti, kaip ir kodėl pažeista tam tikra sritis ar institucija bei ką reikėtų keisti. Ir daryti tai mažesniais, nei tradicinių nusikaltimų tyrimo metodų, kaštais. Tokiu būdu patobulėtų informacijos rinkimo procesas, būtų nustatyta dar daugiau korupcijos židinių, užkardyta korupcijos keliama žala, sumažinti dėl korupcijos patiriami valstybės nuostoliai.
„STT pareigūnų darbas mums kasmet padeda sutaupyti dešimtis milijonų eurų. Įstaigos specialistai išnagrinėjo daugybę korupcinių, tarp jų ir politinės korupcijos, atvejų, todėl turime suteikti galimybes jiems šioje srityje dirbti dar aukštesniame lygmenyje, - kalbėjo V. Bakas. - Naujasis STT įstatymas gerokai sustiprintų analitinės antikorupcinės žvalgybos svarbą ir reikšmę."
„STT atlieka ypač svarbias funkcijas, o tarnybą šioje įstaigoje atliekantys pareigūnai privalo atitikti itin daugybę aukštų reputacinių reikalavimų. Turime dėti pastangas, kad išlaikytume tarnyboje dirbančius specialistus. Naujasis įstatymo variantas pasiūlys patrauklesnes sąlygas, sudarys galimybes kurti aukštesnį antikorupcinį standartą", - šnekėjo NSGK pirmininkas.
Siekiant užtikrinti efektyvų Lietuvos stojimo į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) procesą, remiantis tarptautine užsienio šalių praktika, turi būti plečiamos STT proaktyvios informacijos paieškos galimybės. Analitinės antikorupcinės žvalgybos metodai leistų operatyviai surinkti ir apdoroti didelius informacijos, reikalingos sprendimams priimti, kiekius, taip pat nustatyti ir neutralizuoti korupcijos keliamas grėsmes ir rizikas iki joms peraugant į konkrečias nusikalstamas veikas.
„Pavyzdžiui, vien nepotizmas (giminaičių ir draugų protegavimas) gali sudaryti sąlygas neefektyviam institucijos valdymui, kai sprendimai ima strigti dėl nuolatinių viešųjų ir privačių interesų konfliktų, taip pat didinti institucijų išlaidas ir patiriamus nuostolius dėl pernelyg išpūsto darbuotojų skaičiaus ar jų nekompetencijos, priešingos institucijos interesams veiklos. Analitinė antikorupcinė žvalgyba leistų nustatyti tokius atvejus iki institucija apaugs korupciniais ryšiais ir patirs žalą, kuri gali siekti milijonines", - sakė V. Bakas.
Priėmus siūlomus pakeitimus būtų sudaromos prielaidos STT siekti aukštesnių tikslų ir efektyviau vykdyti jai pavestas funkcijas, kurios yra sudėtingos, reikalaujančios aukščiausios kvalifikacijos, asmeninių ir dalykinių savybių. Pasirinktos priemonės neabejotinai sudarytų prielaidas rezultatyvesnei STT veiklai, o tai savo ruožtu prisidėtų prie efektyvesnės visos šalies antikorupcinės politikos ir visuomenės gerovės.  

Daugiau informacijos:
Seimo nario Vytauto Bako padėjėjas
Justas Valiuškevičius
Tel. (8 5) 239 6772, el. p. justas.valiuskevicius@lrs.lt
 
 
Bendrinti