Pranešimai spaudai

Grįžti į pranešimų sąrąšą Viskas  Politika  Verslas  Teisėtvarka  Kultūra  Sportas  
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2017-12-07 14:48:24

Seimo narės D. Šakalienės pranešimas: „ŽIV Lietuvoje plinta. Sprendimai yra, bet valios juos taikyti - ne"


2017 m. gruodžio 7 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo narės D. Šakalienės pranešimas: „ŽIV Lietuvoje plinta. Sprendimai yra, bet valios juos taikyti - ne"

Lietuvoje vis daugiau žmonių užsikrečia ŽIV (žmogaus imunodeficito virusu). Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis (ULAC), per dešimt šių metų mėnesių Lietuvoje nustatyta 210 naujų ŽIV infekcijos atvejų (174 vyrams ir 36 moterims). Tai penktadaliu daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį. Palyginus su 2015 metais - užsikrėtusiųjų padaugėjo trečdaliu. Iš viso iki šio lapkričio 1 dienos Lietuvoje užregistruoti 2959 ŽIV užsikrėtę asmenys.
ŽIV plitimas gali būti kontroliuojamas laiku skiriant antiretrovirusinį gydymą. Pagal Jungtinių tautų AIDS programos rekomendacijas ŽIV gydymas turi būti pradedamas iškart diagnozavus virusą. Virusui suvaldyti būtina taikyti „90-90-90" strategiją, kai 90 proc. žmonių, gyvenančių su ŽIV, žino savo diagnozę, 90 proc. žinančių gauna tinkamą gydymą ir 90 proc. besigydančių viruso aktyvumas minimizuotas.  
Tuo metu Lietuvoje šie rodikliai kur kas žemesni, ir tik 30 proc. žinančių savo diagnozę Lietuvos gyventojų gauna tinkamą gydymą. Tokioje situacijoje nėra jokių vilčių stabdyti ŽIV ir AIDS epidemijos plitimą.
„Kelia nerimą, kad Lietuva drauge su Latvija pagal tokį žemą gydymo procentą atsidūrė žemiausiose pozicijose Europos Sąjungoje, faktiškai lygiuodamasi į Rytų kaimynes, kur ši baisi infekcija nevaldomai plinta. Atrodo, kad užmigome ant laurų ir nesugebame pamatyti, kaip sparčiai blogėja padėtis. Lietuva ir Latvija liko vienintelės Europos Sąjungos šalys, kuriose nesuteikiamas nemokamas gydymas visiems užsikrėtusiems - ar bent suvokiame, kad savo rankomis kuriame infekcijos sprogimo riziką?" - retoriškai klausė D. Šakalienė.
Pasak Seimo narės, kai taip daugėja užsikrėtusių asmenų, o didžioji jų dalis negydomi, tad yra „tiksinčios bombos" - apie kokį visuomenės saugumą kalbame? „Ar žinote, kad daugiau nei 80 proc. susirgusių ŽIV/AIDS besilaukiančių moterų gavo virusą iš savo nuolatinio partnerio - vyro, sugyventinio, draugo?" - klausia politikė.
D. Šakalienės globojamoje diskusijoje Seime medikai, nevyriausybinių organizacijų atstovai, patys sergantieji kalbėjo, kad nebėra laiko atidėlioti ŽIV infekcijos plitimo stabdymą. Buvo nagrinėjamas Latvijos pavyzdys, kur ilgus metus buvo delsiama imtis veiksmų valdant ŽIV, nepripažįstant ŽIV plitimo problemos. Pernai latviai naujų ŽIV atvejų skaičiumi tapo pirmi ES, o šiemet problema skubiai sprendžiama parlamentiniu lygmeniu. Lietuva, atidėliodama ŽIV problemą, gali atsidurti tokioje pačioje situacijoje. Svarbiausia, kad sprendimai, kaip ir ką daryti, yra žinomi. Tai infekcija, kuri gali būti ne tik suvaldyta, bet ir visiškai išnaikinta.
„Mano bendraminčiai iš nevyriausybinių organizacijų ir Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertai vieningai sutaria, kad esama padėtis Lietuvoje nė iš tolo neatitinka Jungtinių Tautų AIDS programos keliamų tikslų mūsų regionui - o juk realiai pasaulis pagaliau turi šansą įveikti ŽIV epidemiją iki 2030-ųjų. Paslaugų ir ankstyvo gydymo prieinamumo didinimas, švietimo skatinimas bei stigmos mažinimas - tokie turėtų būti atsakingų Lietuvos institucijų keliami politiniai ir praktiniai tikslai artimiausiu metu", - sako D. Šakalienė.
Ji įsipareigojo drauge su kitais Seimo nariais nedelsdama kreiptis į sveikatos apsaugos ministrą dėl pasenusių gydymo gairių pakeitimo. Pagal šiuo metu galiojančias gaires gydymas ŽIV infekuotiems asmenims teikiamas tik tada, kai virusas pasiekia pažengusią stadiją - taigi, sumažėja gydymo sėkmė ir išauga užkrečiamumo rizika.
„Naujos gydymo gairės parengtos, jos jau ištisus mėnesius dėliojamos iš stalčiaus į stalčių ministerijoje, kai tereikia vieno vienintelio ministro parašo, kad Lietuva nebebūtų prasčiausioje situacijoje ES su gydymo negaunančiais ŽIV infekuotais asmenimis", - pabrėžė Seimo narė.


Daugiau informacijos:
Irmina Frolova-Milašienė
El. p. irmina.milasiene@lrs.lt
Mob. 8 600 07 099


 
 
Bendrinti