Pranešimai spaudai

Grįžti į pranešimų sąrąšą Viskas  Politika  Verslas  Teisėtvarka  Kultūra  Sportas  
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2018-04-12 16:40:25

Nuteisti 5 vyrai, bandę pralobti iš svetimų žemių

 

2018-04-12 16:30 Ikiteisminiai tyrimai ir viešojo intereso gynimas

 

Telšių rajono apylinkės teismo Mažeikių rūmams, šiandien paskelbus nuosprendį baudžiamojoje byloje dėl bandymo pralobti iš svetimų žemių, kaltais pripažinti 5 vyrai.

 

Teismas skyrė jiems įvairias - nuo 2 iki 4 metų laisvės atėmimo bausmes, jų vykdymą atidedant nuo vienerių iki trejų metų. Šie asmenys pripažinti kaltais sukčiavus ir klastojus dokumentus ar disponavus suklastotu dokumentu. Taip pat, du iš jų nuteisti dar ir už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi.

 

Teismas nustatė, kad grupė kaltinamųjų, neturinčių jokių giminystės ryšių su tikrais buvusiais turto savininkais, klastodami dokumentus, įgydavo teisę atkurti nuosavybę į įvairaus dydžio žemės plotus. Bendras visų žemių plotas Šiaulių apskrityje yra daugiau nei 300 hektarų. Iš jų - 8,4 ha miško ploto ir 1,48 vandens telkinių.

 

Vienas nuteistųjų - Šiaulių apskrities viršininko administracijoje dirbęs vyras. Jis žinojo nuosavybės teisių atkūrimo mechanizmą, turėjo priėjimą prie informacijos, ir galėjo išsiaiškinti neatkurtos nuosavybės atvejus. Archyve jis rasdavo nerealizuotus asmenų prašymus (pvz. tuos, kuriems trūko įrodančių dokumentų) arba buvusių savininkų neatkurtus žemės plotus.

 

Buvęs valdininkas kartu su bendrininkais dirbtinai sukurdavo buvusių savininkų giminystės ryšius su kitais žmonėmis, kurie buvo įkalbėti pretenduoti atkurti nuosavybę savo vardu. Taip būdavo klastojami gimimo, santuokos, mirties liudijimai, bažnytinės pažymos apie krikštą, santuokas. Pasitaikydavo atvejų, kai pats kunigas už auką bažnyčiai išrašydavo pažymas. Dokumentai buvo klastojami ir tais atvejais, kai teisme fiktyvūs liudytojai melagingai patvirtindavo giminystės faktą.

 

Suklastoti dokumentai buvo pateikiami Žemėtvarkos skyriuose dirbantiems bendrininkams, kurie, pažeisdami įstatymo nustatytus terminus, priimdavo suklastotų dokumentų kopijas net nereikalaudami pateikti originalų, taip pat netinkamus bažnytinius dokumentus. Žemėtvarkos skyrių darbuotojai klastojo kitus nuosavybės atkūrimui reikalingus dokumentus - asmenų prašymus ir ankstesnes šių prašymų pateikimo datas (nusikalstamos veikos buvo daromos 2008-2010 metais, o dokumentų priėmimas buvo nurodomas pvz. 1992-2001 metais), pažymas apie giminystės ryšį įrodančių dokumentų pakankamumą, išvadas, lydraščius dėl šių išvadų išsiuntimo į kitų rajonų Žemėtvarkos skyrius.

 

Įkalbėti asmenys, kurie sutiko, kad jų vardu būtų atkuriama nuosavybė, kaltininkų buvo vežami pas notarus, kad įgaliotų kitus asmenis veikti jų vardu atkuriant nuosavybę. Neteisėtai atkurtos nuosavybės teisės ar pati nuosavybė buvo realizuojama parduodant išvadas arba įregistravus nuosavybę registrų centre ir parduodant žemės, miško ar vandens telkinio sklypus.

 

Nusikaltėliai kai kurias išvadas dubliuodavo. Dokumentai buvo klastojami tuo pačiu numeriu parengiant kelias vienodas išvadas, kurios buvo persiunčiamos į skirtingų rajonų Žemėtvarkos skyrius, kad būtų galima kelis kartus atkurti teises į tą patį žemės plotą. Iš viso šioje byloje bandyta atkurti (ir iš dalies pavyko neteisėtai atkurti) nuosavybę į žemes, kurių vertė siekia daugiau kaip 447 tūkstančių litų (daugiau nei 129 tūkstančius eurų).

 

Dėl šių nusikaltimų nukentėjusiais pripažinti 9 asmenys.

 

Ikiteisminiam tyrimui vadovavo ir valstybinį kaltinimą byloje palaikė Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Andrej Mirnyj.

 

Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas Šiaulių apygardos teismui.

 

Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus

vyriausioji specialistė Gabrielė Gendvilaitė (Šiauliai),

tel.: (8 41)  598 357, mob. 8 614 58 718
 
Bendrinti