Pranešimai spaudai

Grįžti į pranešimų sąrąšą Viskas  Politika  Verslas  Teisėtvarka  Kultūra  Sportas  
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2018-04-13 10:50:11

Sportininko trauma lėmė tris procedūras vienos operacijos metu

Sportininko trauma lėmė tris procedūras vienos operacijos metu
 „Viena trumpa, nelaimingai pasibaigusi akimirka, gali labai reikšmingai pakoreguoti sportininko gyvenimą. Tądien nedariau nieko neįprasto - sportavau, miške bėgiojau krosą ir bandžiau peršokti kliūtį, esančią kelyje, tačiau ant žemės nusileidau vos ant vienos kojos", - pasakojimą pradeda profesionaliu sportu užsiimantis Marius.
Likusius keturis kilometrus namo eidamas didelio skausmo nejautė, tačiau, pasak Mariaus, koja buvo kaip nesava. Grįždamas namo dėl šlapio miško kelio vaikinas koja nikstelėjo dar kelis kartus.
„Vėliau pradėjau jausti veriantį skausmą kelio srityje, bet sutelkiau paskutines jėgas ir grįžau namo. Atrodė, kad skausmas kiekvieną minutę vis stiprėjo, o savijauta prastėjo. Kol grįžau namo koja dar labiau sutino, priminti jos nebegalėjau, todėl koją pradėjau šaldyti ledu. Tačiau praėjus dvejoms paroms supratau, jog be gydytojų pagalbos nieko nebus", - lemtingą dieną atsiminė buvęs Kauno klinikų pacientas. Ligoninėje atlikus kelio punkciją ir magnetinio tyrimo rezonansą tapo aišku, jog gydymas bus sudėtingas ir ilgas.
„Šis mūsų pacientas patyrė kelio sąnario kryžminių raiščių traumą, kurios metu kartu buvo pažeista ir sąnario kremzlė, ir meniskas. Buvo atlikta vienmomentinė kryžminių raiščių rekonstrukcija, sąnario kremzlės rekonstrukcija, panaudojant kolageno membraną ir kamienines ląsteles. Tuo pačiu metu buvo atlikta ir pažeisto menisko rekonstrukcija. Taigi, rekonstravome kelio sąnario nestabilumą, kremzlės sudilimą ir menisko pažeidimą", - pasakojo Kauno klinikų Ortopedijos ir traumatologijos klinikos Sporto traumų ir artroskopijų sektoriaus vadovas prof. Rimtautas Gudas.
Paprastai tokios didelės bei sudėtingos ortopedinės rekonstrukcijos atliekamos dviejų ar net trijų skirtingų operacijų metu. Šiuo atveju visos trys rekonstrukcijos buvo atliktos vienos operacijos metu. Kiekviena sąnario operacija - tai invazija ir tam tikro pobūdžio trauma sąnariui, todėl labai svarbu  išvengti papildomų intervencijų.
Kaip teigia prof. R. Gudas, ši kompleksinė operacija - nelengva. Jos metu reikia iš kitos kūno vietos paimti dvi, o kartais ir daugiau sausgyslių. Iš jų specialios įrangos bei metodikos pagalba suformuoti naują raištį, paruošti kanalus kelio sąnaryje, įsodinti raištį į kelio sąnarį ir stabiliai fiksuoti specialiais raiščio prigijimą įsodintoje vietoje užtikrinančiais tirpiais ir netirpiais sraigtais bei fiksatoriais. „Seniau šios vien tik kryžminio raiščio rekonstrukcinės operacijos trukdavo net iki 5 valandų, o dabar operacija atliekama per 40-50 minučių, todėl vienu metu pasirinkome rekonstruoti ir kremzlę, ir meniską", - pasakojo gydytojas ortopedas traumatologas.
Kremzlės rekonstrukcija, kuri buvo atlikta pacientui, taip pat sudėtinga, - jos metu reikia iš sąnario pašalinti visą pažeistą kremzlę, paruošti vietą membranos įsodinimui, tada tiksliai išmatuoti dydį, ją įsodinti ir fiksuoti specialiai tam paruoštais fibrino klijais. Anot ortopedo traumatologo, tai jau biologinė regeneracinė ortopedija. „Trečia procedūra, kurią atlikome šios vienos operacijos metu, yra menisko rekonstrukcija. Pažeistą meniską prie sąnario kapsulės pritvirtinome specialiais menisko fiksatoriais. Ankščiau šios operacijos būdavo atliekamos tik atveriant sąnarį, tačiau dabar visas tris procedūras atlikome vienu metu ir endoskopiniu būdu - tai yra sąnario viduje", - operacijos novatoriškumą pabrėžė profesorius.
Sporto traumų ir artroskopijų sektoriaus vadovas pacientui numato geras gijimo prognozes. Jei reabilitacijos periodas vyks sklandžiai ir pacientui nebereikės papildomų operacijų, jis galės greičiau užsiimti jam įprasta sportine veikla, o svarbiausia - sąnarys bus apsaugotas nuo tolimesnio susidėvėjimo ir sąnario endoprotezavimo operacijos ateityje.
Operacijos, kai vienu metu atkuriama keletas pažeistų sąnario vietų nėra retos, bet sudėtingos. Tačiau medicinos mokslo pažanga, modernių technologijų plėtra, gerėjanti diagnostika ir gydytojų aukšta kompetencija leidžia atlikti vis daugiau sudėtingų medicininių intervencijų, kurių anksčiau galimybės atlikti nebūdavo.  
Kauno klinikų informacija ir nuotrauka


 
 
Bendrinti