Pranešimai spaudai

Grįžti į pranešimų sąrąšą Viskas  Politika  Verslas  Teisėtvarka  Kultūra  Sportas  
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2018-05-15 16:09:11

Seimas svarstys šalies vadovės siūlymą stiprinti teismų nepriklausomumą

 

2018 m. gegužės 15 d. pranešimas žiniasklaidai

 

 

Seimas pradėjo svarstyti Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės teikiamas Teismų įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-1950), kuriomis siekiama užtikrinti spartesnį bylų nagrinėjimą, prisidėti prie aukštos kvalifikacijos ir nepriekaištingos reputacijos teisėjų korpuso formavimo bei padidinti teisėjų atrankos procedūrų skaidrumą.

Pasak projektą pristačiusios Respublikos Prezidento vyriausiosios patarėjos Rasos Svetikaitės, siekiant užtikrinti greitą bei kokybišką teismo procesą, tinkamą teismo darbo organizavimą, pataisomis numatoma įtvirtinti pakaitinio teisėjo institutą. „Pavyzdžiui, teisėjui išėjus vaiko priežiūros ar kvalifikacijos tobulinimo atostogų, į jo vietą dvejiems metams galės būti paskirtas asmuo, atitinkantis apylinkės teismo teisėjui keliamus reikalavimus. Tai užtikrins spartesnį bylų nagrinėjimą ir tolygų teisėjų darbo krūvį. Dabar, kol teisėjas yra išėjęs ilgalaikių atostogų, jam tenkantis bylų krūvis yra paskirstomas kitiems to teismo teisėjams - tai reiškia, kad bendri bylų nagrinėjimo terminai lėtėja", - teigė šalies vadovės patarėja.

Įstatymo pataisomis taip pat siūloma didinti pagrindinės teisėjų savivaldos institucijos - Teisėjų tarybos vaidmenį formuojant teisėjų korpusą. Numatoma, kad tris narius teisėjus į Pretendentų į teisėjus atrankos komisiją skirtų Teisėjų taryba, o likusius keturis narius visuomenės atstovus - Respublikos Prezidentas. Tai sustiprins teismų sistemos savarankiškumą, nepriklausomumą bei padidins pačių teisėjų atsakomybę. Pagal jau dešimtmetį galiojantį teisinį reguliavimą šią komisiją formuoja šalies vadovas.

Kaip teigė R. Svetikaitė, siekiant tobulinti Teisėjų tarybos veiklos efektyvumą Respublikos Prezidentė siūlo mažinti jos narių skaičių iki 17. „Šiuo metu Teisėjų taryba turi 23 narius - tai yra vienas didžiausių skaičių lyginant su Europoje veikiančiomis atitinkamomis teismų savivaldos institucijomis", - atkreipė dėmesį šalies vadovės atstovė.

R. Svetikaitė pažymėjo, kad visuomenės pasitikėjimą teisingumu didele dalimi lemia teisėjų profesinė kompetencija, reputacija, psichologinis pasirengimas, bendravimo kultūra ir etika, asmeninės būdo savybės. Todėl, anot jos, siūloma įvesti asmens kompetencijų vertinimo modelį, kuriuo bus nustatomas asmens tinkamumas teisėjo pareigoms ir sprendžiamas teisėjų karjeros klausimas. Be to, numatoma įtvirtinti pretendentų į teisėjus egzamino galiojimo laiką - 5 metus. Ši nuostata padės užtikrinti tik aukštos kvalifikacijos teisėjų korpuso formavimą, nes su laiku pretendento įgytos žinios užsimiršta, pasensta ir gali neatitikti teisinės aplinkos realijų.

Siūlomais pakeitimais taip pat siekiama pašalinti teisės spragą, numatant galimybę tam tikrais atvejais sustabdyti teisėjo, kuriam iškelta drausmės byla, įgaliojimus. Dabar įstatymai neleidžia laikinai sustabdyti teisėjo įgaliojimų iškėlus jam drausmės bylą, net jeigu teisėjo veiksmai, dėl kurių jam iškeliama drausmės byla, yra nesuderinami profesine prasme su teisėjo darbu.

Po pristatymo už teisės akto pakeitimus balsavo 91 Seimo narys, balsavusių prieš nebuvo, susilaikė 2 parlamentarai. Pritarus projektui po pateikimo, toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Teisės ir teisėtvarkos komitete, papildomu - Socialinių reikalų ir darbo komitete. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti birželio 26 d.

 

Parengė

Informacijos ir komunikacijos departamento

Spaudos biuro vyriausiasis specialistas

Rimas Rudaitis

Tel. (8 5)  239 6132, el. p. rimas.rudaitis@lrs.lt
 
Bendrinti