Pranešimai spaudai

Grįžti į pranešimų sąrąšą Viskas  Politika  Verslas  Teisėtvarka  Kultūra  Sportas  
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2018-05-16 14:38:42

ES darbotvarkėje – globalios atsakomybės temos

 

 

2018-05-16
 

Trečiadienis, gegužės 16 d. (Sofija, Bulgarija). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvauja neformalioje Europos Vadovų Taryboje. Aukščiausio lygio susitikimas surengtas šiuo metu Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujančios Bulgarijos sostinėje.

 

ES šalių vadovai daug dėmesio skiria aktualiems globalios darbotvarkės klausimams – Irano branduoliniam nusiginklavimui ir prekybai su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis – aptarti. 

 

Šalies vadovės teigimu, JAV pasitraukus iš susitarimo dėl Irano branduolinės programos (JCPOA), būtina siekti, kad Iranas toliau tęstų branduolinį nusiginklavimą.

 

Taikus, tarptautinių įsipareigojimų susaistytas Iranas yra bendras ES ir Lietuvos interesas. Tai ne tik Artimųjų Rytų, bet ir mūsų visų saugumo klausimas. Todėl Lietuva remia ES apsisprendimą imtis lyderystės, kad susitarimas su Iranu išliktų.

 

Vakar Europos iniciatyva įvykusiame ES, Vokietijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės ir Irano užsienio reikalų ministrų susitikime buvo patvirtintas ES pasiryžimas toliau laikytis susitarimo su Iranu ir tęsti konsultacijas dėl jo įgyvendinimo.

 

Dabartinis susitarimas nėra tobulas, tačiau jis padeda užkirsti kelią branduolinės programos atnaujinimui Irane. Valstybės vadovė taip pat pabrėžė, jog būtina derėtis ir dėl papildomų sąlygų, kurios įpareigotų Iraną atsisakyti balistinių raketų programos ir destabilizuojančių veiksmų regione.

 

Aptariant JAV planus įvesti papildomus muitus plienui ir aliuminiui, šalies vadovė pabrėžė, kad Jungtinės Valstijos yra svarbi Lietuvos saugumo ir ekonominė partnerė, todėl mūsų šalies interesas išvengti prekybos karo su JAV.

 

Lietuva palaiko ES apsisprendimą tęsti diskusijas su JAV ir ieškoti abiem pusėms priimtinų ilgalaikių sprendimų. Siauresnis transatlantinis prekybos susitarimas, kuris apimtų abipusį tarifų panaikinimą pramoninėms prekėms, galėtų būti kompromisas atveriant naujas ekonominio bendradarbiavimo galimybes su JAV.

 

Jungtinių Valstijų kaip dujų tiekėjos vaidmuo pasaulyje vis labiau stiprėja. Į Europą, taip pat ir į Lietuvą, importuojamos amerikietiškos dujos prisideda mažinant visos ES priklausomybę nuo rusiškų dujų. Todėl būtina stiprinti ES dialogą su JAV ir energetikos bei energetinio saugumo srityse.

 

Prezidentės spaudos tarnyba 
Bendrinti