Pranešimai spaudai

Grįžti į pranešimų sąrąšą Viskas  Politika  Verslas  Teisėtvarka  Kultūra  Sportas  
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2018-06-04 16:31:27

Olimpinėje dienoje lietuviai varžėsi dėl švaraus oro

 

Aplinkos apsaugai neabejingi lietuviai praėjusį savaitgalį gausiai susibūrė Panevėžyje vykusiame renginyje „Olimpinė diena 2018“. Net ir svilinant karščiui tautiečiai nepabūgo dalyvauti įvairiausiose veiklose, taip pat ir akcijoje „Pabėk nuo Kietosios dalelės“ ir dėl švaraus oro nubėgo dešimtis kilometrų.

 

Pažintis su kietąja dalele

 

Olimpinė diena šiemet buvo švenčiama Aukštaitijos sostinės centre, Senvagėje. Laisvalaikio ir sporto miestelis kvietė šeimas pasinerti į aktyvias veiklas ir dalintis gera nuotaika. Iš viso Olimpinės dienos žemėlapyje buvo pažymėtos 84 veiklos: nuo orientacinių varžybų, plaukimo iki žaidimų senoviniais kardais, bokso ir įvairiausių kitų užduočių. Na, o šiame renginyje dalyvavusi Kietoji dalelė (KD10) kvietė žmones išmėginti jėgas 5 ir 10 km bėgimuose, įveikti olimpinę mylią, mažuosius – parungtyniauti 500 m varžybose.

 

Iš visos Lietuvos atvykusius renginio dalyvius suvienijo ne tik noras paminėti Pasaulinę aplinkos dieną, bet ir parodyti, kad lietuviai palaiko švaraus oro idėją. Tuo įsitikino renginyje dalyvavusi pati Kietoji dalelė (KD10).

 

Dalelė bendravo su renginio dalyviais, skleidė žinią apie save ir domėjosi, ar žmonės žino, kas ji tokia, kaip kenkia sveikatai, kaip dauginasi, klausinėjo, kaip renginio dalyviai prisideda prie oro taršos mažinimo, pavyzdžiui, kokiu būdu pasirenka vasarą vykti į darbą: automobiliu ar dviračiu. Kietosios dalelės liūdesiui, nemaža dalis Olimpinės dienos dalyvių vasarą renkasi ekologišką būdą keliauti – važiuoja dviračiu.

 

Didina įvairių ligų riziką

 

Didžiuliai kiekiai kietųjų dalelių (KD10) į orą patenka dėl kasdienės mūsų veiklos. Labiausiai orą teršia pavasarį nuo žemės pakylančios dulkės, įvairūs nešvarumai, šildymo sezono metu – kietojo kuro deginimas.  Namų remontui ir naujų baldų gamybai naudojamos medžiagos taip pat nėra švaraus oro draugai. Užterštumą didina ir kasdien automobilių varikliuose  ir elektrinėse sudeginamas kuras.

 

Plika akimi negalime matyti, kiek pakenkiame orui, tačiau žalą pajaučiame susirgę kvėpavimo takų, širdies ir kraujagyslių ligomis. Ore susikaupusios kietosios dalelės taip pat didina riziką susirgti plaučių vėžiu.

 

Galime padėti orui ir sau

 

Nedeginti jokių atliekų, nepradėti šildymo sezono neišvalius kamino, pakuros ir peleninės, jei turime galimybę, jungtis prie centralizuoto šilumos tiekimo sistemų, diegti alternatyvios energijos sistemas – visu tuo turime rūpintis, jei norime kvėpuoti gaivų orą. Didžiosios savivaldybės, pasinaudodamos 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijomis, taip pat siekia švaresnio oro ir sveikesnės miestiečiams aplinkos – rengiami oro taršos mažinimo planai, įsigyjamos gatvių valymo mašinos.

 

Aplinkos ministerija kasmet kviečia visus šalies gyventojus susiburti į Pasaulinei aplinkos apsaugos dienai skirtą renginį „Pabėk nuo Kietosios dalelės“ ir parodyti, kad mums svarbu gyventi švaresnėje ir sveikesnėje aplinkoje. Kitąmet Olimpinės dienos renginį planuojama organizuoti Klaipėdoje.

 

Daugiau informacijos:

Ilma Skukauskaitė

Aplinkos ministerijos

ES paramos administravimo departamento

Paramos planavimo ir procedūrų skyriaus vyr. specialistė

Tel. 8 706 62714

ilma.skukauskaite@am.lt

 

Europos socialinis fondas

 
 
Bendrinti