Pranešimai spaudai

Grįžti į pranešimų sąrąšą Viskas  Politika  Verslas  Teisėtvarka  Kultūra  Sportas  
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2018-06-06 15:52:14

Didžioji Pogulianka (Wielka Pohulanka) Vilniuje - įvykiai, pastatai, garsūs vardai

KVIETIMAS

Pranešimas žiniasklaidai

2018 m. birželio 06 d.                                                     

 

Didžioji Pogulianka (Wielka Pohulanka) Vilniuje - įvykiai, pastatai, garsūs vardai

 

Lietuvos centrinis valstybės archyvas pristato parodą „Wielka Pohulanka: įvykiai, pastatai, garsūs vardai".

J. Basanavičiaus gatvės Vilniuje istorija siekia 1440 m. Tais metais Kazimieras Jogailaitis Vilniaus miestui padovanojo didelį žemės sklypą, kuris iš Tauro kalno pusės jungėsi su Lukiškių priemiesčiu. Iki XIX a. šioje vietoje klestėjo daržai ir sodai, o jau XX a. pradžioje buvo gausiai reprezentaciniais namais užstatyta Vilniaus miesto teritorija. Tuo metu dabartinė J. Basanavičiaus gatvė buvo žinoma kaip Wielka Pohulanka (Didžioji Pogulianka). Šį gatvė jungė senamiestį su traktu į Kauną ir Trakus. Wielka Pohulanka gatvės pavadinimo kilmė dvejopa. Viena iš versijų, kad gatvę taip praminė miestiečiai, mėgdavę šioje vaizdingoje vietoje leisti laisvalaikį. Pagal kitą versiją pavadinimas gatvei buvo suteiktas dėl čia veikusios garsios, miestiečių ir miesto svečių pamėgtos užmiesčio smuklės.

XX a. pirmoje pusėje šioje gatvėje gyveno ar butus nuomojosi nemaža dalis visuomenės veikėjų, verslininkų: „Viktorijos" saldainių fabriko savininkas Izraelis Bunimovičius, jo sūnus Tobijus Bunimovičius, gydytojas Cemachas Šabadas, JIVO (žydų mokslo centro) įkūrėjas Maksas Vainraichas, advokatas Motiejus Jamontas. Čia savo vaikystę praleido žymus prancūzų rašytojas, diplomatas Romenas Gari. 1913 m. pagal architektų Vaclovo Michnevičiaus ir Aleksandro Parčevskio projektą buvo pastatytas Pohuliankos teatras (dabartinis Rusų dramos teatras). Tais pačiais metais baigta statyti Vilniaus Šv. Konstantino ir Mykolo cerkvė. Pohuliankos (Miesto) teatre 1917 m. posėdžiavusi Lietuvių konferencija išrinko Lietuvos Tarybą.

Lietuvos centrinio valstybės archyvo parodoje eksponuojami Wielka Pohulanka gatvės įdomių, su žymiais veikėjais susijusių pastatų, planai ir kiti dokumentai. Vilniaus miesto seniūnijai skirti prašymai liudija gatvės konfesinę, tautinę, profesinę gyventojų įvairovę. Paroda „Didžioji Pogulianka (Wielka Pohulanka) Vilniuje - įvykiai, pastatai, garsūs vardai" per vienos gatvės istoriją atskleidžia daugiakultūrį Vilnius miesto vaizdą.

                   Lietuvos centrinio valstybinio archyvo parodos „Wielka Pohulanka: įvykiai, pastatai, garsūs vardai" iš ciklo ,,Pasakojimai" atidarymas vyks birželio 15 d., 13 val.  Savicko paveikslų galerijoje (J. Basanavičiaus g. 11/ Teatro g. 1).

                Parodų ciklas ,,Pasakojimai" - tai naujasis Savicko paveikslų galerijos kūrybinės veiklos etapas.  ,,Pasakojimų" globėjas - europarlamentaras  Petras Auštrevičius.

 

 

 

Savicko paveikslų galerija

J.Basanavičiaus g. 11/ Teatro g. 1, Vilnius

Raimondas Savickas: +370 699 63522 

Birutė Savickienė: +370 685 62637

www.savickogalerija.lt

Facebook

 
 
Bendrinti