Pranešimai spaudai

Grįžti į pranešimų sąrąšą Viskas  Politika  Verslas  Teisėtvarka  Kultūra  Sportas  
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2018-07-05 09:38:42

Visuomenės dėmesio sulaukusi „Misija nulis“ tęsiasi

Nuo kovo mėnesio vykstančios aplinkosauginės akcijos „Misija nulis“ dalyviai turėjo puikią progą patys įsitikinti, kaip net ir smulkūs įpročių pokyčiai padeda tausoti aplinką. Gyventojai buvo kviečiami į susitikimus su specialistais bei raginami priimti asmeninį 60-ties dienų iššūkį ir stebėti, kokį poveikį aplinkai daro kasdienė veikla.  

Per tris šių metų mėnesius „Misija nulis“ didžiuosiuose Lietuvos miestuose surengė 20 renginių, kuriuose dalyvavo apie 500 daugiabučių bendruomenių atstovų. Akcijos lektoriai dalijosi praktiniais patarimais, atkreipė dėmesį į didžiausias aplinkosaugos problemas bei skatino visuomenę diskutuoti apie jas. Tuo tarpu dalyviai koregavo savo kasdienius įpročius bei stebėjo, kiek gamtos ir energijos išteklių galima sutaupyti.

Didžiausią nerimą keliančios problemos: oro tarša, rūšiavimas ir energijos taupymas

Pasibaigus pirmajam „Misija nulis“ etapui, renginių lektorė Modesta Petrauskaitė, teigia, kad daugiabučių namų gyventojai labiausiai domėjosi šiomis problemomis: kaip išvengti transporto srautų sukeliamo smogo, kaip įgyti daugiau žinių apie teisingą atliekų rūšiavimą bei kaip taupyti elektros energiją.

„Socialinė akcija parodė, kad visuomenei vis dar trūksta supratimo, kaip teisingai rūšiuoti atliekas. Žmonėms rūpėjo, kodėl plastikinius, metalinius indelius bei stiklo tarą reikia išplauti, nusausinti ir tik po to mesti į rūšiavimo konteinerius? Kodėl į rūšiavimo konteinerius nevalia mesti pakuočių nuo įvairių cheminių medžiagų: skiediklių, valiklių, dezinfekcijos priemonių? Ką daryti tuomet, kai daiktas akivaizdžiai netelpa pro rūšiavimo konteinerio skylę?“, – pasakoja M. Petrauskaitė.

Anot specialistės, transporto srautų ir spūsčių klausimas bei aplinkos taršos problematika taip pat sulaukė didelio gyventojų dėmesio.

„Žmonės skundėsi, kad automobilių daugiabučių namų kiemuose yra per daug. Vaikai, žaidžiantys žaidimų aikštelėse, yra priversti kvėpuoti transporto išmetamosiomis dujomis. Pastebėjome, kad gyventojai rinktųsi į darbą keliauti viešuoju transportu, tačiau pagrindinės priežastys, kodėl taip nedaro – pasenę ir nešiuolaikiški autobusai, perpildytas viešasis transportas piko metu“, – teigia M. Petrauskaitė.

Anot Vilniaus Šeškinės bendruomenių sąjungos pirmininko Olego Beriozovo, misijoje dalyvavusiems šio mikrorajono gyventojams į atmintį bene labiausiai įstrigo informacija apie budėjimo režimu veikiančių elektros prietaisų sunaudojamą elektros energiją.

„Gyventojai nesitikėjo, kad daugiausiai elektros energijos išeikvoja prietaisai, kurie yra įjungti, bet nenaudojami. Paprastas telefono įkroviklis, neišjungtas iš elektros lizdo ar budėjimo režimu veikiantis kompiuteris, gali kainuoti tikrai nemenką sumą. Norintiems sutaupyti - tai labai gera žinia, tačiau žmonėms sunku atsikratyti senų įpročių ir pereiti prie naujų. Nuoširdžiai manau, kad tokios akcijos yra reikalingos ir nešančios didžiulę naudą visuomenei“, – teigė bendruomenės pirmininkas.

Susitikimuose dalyvavo ir jaunas, ir vyresnis

Dar vieną šios socialinės akcijos lektorę Austę Juozapaitytę nustebino ne tik susidomėjusių žmonių kiekis, bet ir įvairus jų amžius. „Pastebėjome, kad „Misija nulis“ domisi visi: nuo jauno iki vyresnio, – teigė specialistė.

Anot M. Petrauskaitės, „Misija nulis“ daugelį privertė susimąstyti, iš šalies pažvelgti į savo kasdienybę.

„Viena yra perskaityti grėsmingą straipsnį internete, kurį po kelių dienų tiesiog pamiršime, ir visai kas kita pokyčius patirti savo kailiu. Žmonės nori veikti ir dalyvauti. Kai pamatai savo įdėto darbo rezultatus, apie juos kalbi ir pasidalini su kitais – tai yra tikrasis pasiekimas, kuris taip pat teigiamiems pokyčiams motyvuoja ir daugybę kitų žmonių“, – pasakojo lektorė.

Anot jos, smagu, kad žmonės ir feisbuke nelieka abejingi šiam projektui. Vieni kitiems pataria, diskutuoja ir dalijasi aktualia informacija.

„Visa tai rodo visuomenės brandumą ir požiūrį, kad tai, kas vyksta su mūsų aplinka, yra svarbu, o patys reikšmingiausi pokyčiai prasideda nuo mūsų pačių sąmoningumo“, – teigė akcijos lektorė.

„Misija nulis“ vyko Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje bei Alytuje. Jau liepą organizatoriai kvies prie iniciatyvos prisijungti individualių namų gyventojus bei įmones.

 

Socialinės akcijos organizuojamos Aplinkos ministerijos iniciatyva ir finansuojamos ES paramos lėšomis.

 

 

 

 

 
 
Bendrinti