Pranešimai spaudai

Grįžti į pranešimų sąrąšą Viskas  Politika  Verslas  Teisėtvarka  Kultūra  Sportas  
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2018-09-14 12:24:11

Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje - fotografijų parodos „Vanagas su vanagėliais" atidarymas

Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje - fotografijų parodos „Vanagas su vanagėliais" atidarymas
 
2018-uosius metus LR Seimas paskelbė Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijos signataro, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio ginkluotųjų pajėgų vado pulkininko Adolfo Ramanausko-Vanago metais.
 
Rugsėjo 16 d., sekmadienį, 13.30 val. Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje (Savičiaus g. 13) - bus atidaryta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus parengta kilnojamoji fotografijų paroda „Vanagas su vanagėliais", skirta iškiliai A. Ramanausko-Vanago asmenybei atminti. Parodos atidarymo ceremonijoje dalyvaus kunigas Algirdas Toliatas ir LGGRTC vyriausiasis istorikas dr. Darius Juodis.
 
Parodoje eksponuojamos fotografijos darytos 1947 m. liepos pradžioje Bingelių kaimo, esančio keli kilometrai nuo Merkinės, apylinkėse. Fotografijų autorė yra Gražina Pigagaitė-Vilbik, tarpukariu Merkinėje fotoateljė įsteigusio ir Dzūkijoje pagarsėjusio fotografo Luko Pigagos duktė. Anot fotografijų autorės, ji buvo gavusi iš partizanų kelias užduotis, kurias įvykdžiusi nusipelnė jų pasitikėjimo. Nuo tada Dainavos apygardos partizanai pradėjo pas ją fotografuotis. Konspiracijos sumetimais ji niekada nesidomėjo, kas tie partizanai, kokios jų pavardės ir pareigos. Ir tik daug vėliau, kai Lietuvai atgavus nepriklausomybę partizanų nuotraukos tapo matomos, ji suprato, kad tada, 1947-ųjų vasarą, prieš jos, devyniolikmetės merginos, objektyvą stovėjo vienas žymiausių Lietuvos partizanų vadų.
 
Fotografijose įamžinti tuometinis Dainavos apygardos Merkio rinktinės vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas ir jo pavaduotojas Albertas Perminas-Jūrininkas. Laisvės kovotojai fotografavosi su plėšriųjų paukščių jaunikliais. Dzūkijos nacionalinio parko Gamtos skyriaus specialistai, atidžiai ištyrę šias nuotraukas, nustatė, kad tai paukštvanagių (lot. Accipiter nisus) jaunikliai. Dzūkijoje jie vadinami tiesiog vanagėliais. Tikėtina, kad A. Ramanauskas-Vanagas su vanagėlių jaunikliais nusprendė įsiamžinti dėl paukščių pavadinimo ir jo slapyvardžio atitikmens; jis savo prisiminimuose yra užsiminęs: „...esu tik toks „vanagėlis" kaip ir visi kiti."
 
Paroda Švč. Mergelės Ramintojos bažnyčioje veiks nuo š. m. rugsėjo 16 iki spalio 13 d.
 
Daugiau apie parodą: http://genocid.lt/muziejus/lt/380/c/
 
Maloniai kviečiame dalyvauti!
 
Pagarbiai
 
    Bendrasis departamentas  

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija
Šventaragio g. 2, LT-01510
El. p. vrm@vrm.lt
http://vrm.lrv.lt; www.lietuva100.lt

 

 
 
Bendrinti