Pranešimai spaudai

Grįžti į pranešimų sąrąšą Viskas  Politika  Verslas  Teisėtvarka  Kultūra  Sportas  
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2018-10-09 16:36:58

L. Linkevičius: Lietuvai nepriimtini minimalūs Astravo atominės elektrinės branduolinės saugos standartai

    Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija
     Komunikacijos ir kultūrinės diplomatijos departamentas


J. Tumo-Vaižganto g. 2, LT-01511 Vilnius
Tel. 870 6 52534, 870 6 52414; el. p. media@urm.lt
    
2018-10-09

Pataisytas pranešimas spaudai

L. Linkevičius: Lietuvai nepriimtini minimalūs Astravo atominės elektrinės branduolinės saugos standartai

Spalio 8-20 dienomis Baltarusijoje vyksta Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) avarinės parengties vertinimo (angl. Emergency Preparedness Review Service, EPREV) misija, nagrinėjanti Baltarusijos avarinės parengties pajėgumus ir jų atitiktį TATENA saugos standartams.

„Esame ne kartą atkreipę TATENA dėmesį į galimą poveikį Lietuvai ir Vilniui. Lietuvai nepriimtini minimalūs branduolinės saugos standartai. Nuolat siekiame, kad Baltarusija jaustų tarptautinės bendruomenės spaudimą dėl aukščiausių branduolinės saugos standartų taikymo. Tikimės objektyvaus TATENA ekspertų įvertinimo, įskaitant ir dėl to, kad Baltarusija rengdama savo avarinės parengties planą nevertino nepalankiausio galimo poveikio scenarijaus, kurio atveju pasekmės būtų juntamos ir Lietuvoje", - pabrėžė užsienio reikalų ministras L. Linkevičius.

Ministro teigimu, avarinės parengties planavimas ir įvertinimas yra svarbūs, taip pat ir Lietuvoje.

„Svarbu,  kad Baltarusija nepradėtų eksploatuoti branduolinio objekto, ypač neištaisiusi tarptautinių konvencijų pažeidimų bei neišsprendusi Astravo AE branduolinės saugos problemų, kurias identifikavo tarptautiniai ekspertai. Užsienio reikalų ministerija kartu su kitomis Lietuvos institucijomis ir toliau kels nesaugios Astravo AE klausimą, naudosis visais įmanomais tarptautiniais instrumentais, siekiant, kad Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai grėsmę kelianti Astravo AE neveiktų Lietuvos kaimynystėje ", - teigė L.Linkevičius.  

TATENA numato kelių tipų avarinės parengties zonas. Viešai skelbiamame Baltarusijos nacionaliniame avarinės parengties plane pasirinktas mažiausias galimo poveikio nuo Astravo AE atstumas. Šią vasarą jų patvirtintose streso testų išvadose be kitų buvo įvardinti ir rimti sunkių avarijų suvaldymo trūkumai. Taip pat pažymėti tokie svarbūs aspektai kaip neatliktas išsamus seisminės saugos įvertinimas, trūkumai susiję su saugos funkcijų stiprinimu.

URM Komunikacijos ir kultūrinės diplomatijos departamentas
Visuomenės informavimo skyrius, tel. 236 2534
Facebook | Twitter | Flickr | Youtube

 
 
Bendrinti