Pranešimai spaudai

Grįžti į pranešimų sąrąšą Viskas  Politika  Verslas  Teisėtvarka  Kultūra  Sportas  
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2018-11-07 16:08:09

JŪRŲ MUZIEJUS BALTIJAI GRAŽINO 10 RUONIUKŲ

JŪRŲ MUZIEJUS BALTIJAI GRAŽINO 10 RUONIUKŲ
PRANEŠIMAS SPAUDAI
2018 11 07
Nika Puteikienė, Viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vedėja
Tel.: 8 46 490751, 8 671 55567

                 Šiandien Smiltynėje ties pietiniu molu Lietuvos jūrų muziejus atgal į gimtąja Baltiją paleido 10 ruoniukų. Jie ankstyvą pavasarį buvo atgabenti į muziejų iš jūros pakrantės nusilpę, laukinių gyvūnų sužaloti. Iš viso šiemet muziejus priglaudė rekordinį skaičių - net 14 tokių pamestinukų. Keturi iš jų dar nespėjo sutvirtėti, užsiauginti pakankamo riebalų sluoksnio, todėl į jūrą bus paleisti tik pavasarį. Iki šiol daugiausia ruoniukų buvo sulaukta 2015 metais - dešimties.
-                      - Visų jų būklė buvo sunki, - sako skyriaus vedėjas biologas Arūnas Grušas. - Visi jie svėrė ne daugiau 13 kg, o tai rodo, kad jie jau buvo pasmerkti mirčiai, nes gimsta sverdami keliais kilogramais daugiau.
-                      Pasas Arūno Grušo, kadangi žiema buvo trumpa ir šalta, ruoniukų gausa mūsų pakrantėje nebuvo netikėta.
-                      - Visi jie iš Rygos įlankos, - sako biologas. - Įlanka užšalo, susidarė ledas, ant kurio paprastai ir vaikuojasi ruonės. Tačiau ledas buvo plonas ir per greit, nespėjus ruoniukams ūgtelėti, ištirpo ir jie kaip obuoliukai sukrito į jūrą, o vyraujantys vėjai atnešė iki mūsų krantų.
-                      Vienas ruonių jauniklis buvo sužalotas itin smarkiai: jo nugara buvo visa nusėta pūlingomis žaizdomis. Jam teko patirti ne vieną procedūrą, dabar gyvūnėlis yra visiškai sveikas, bet dar liko žiemoti muziejuje.
-                      Tradiciškai ruoniukai vardus įgydavo pagal radimvietę. Tačiau jų gausa šiemet sulaužė šią taisyklę: ruoniukas sužalota nugara gavo Pūlinio vardą, kitiems Arūnas Grušas išradingai pritaikė žemaičių tarmės ir jūrinius vardus: Kriupis (mažylis), Ragažis (šaka, pabrėžiant liesumą), Bunzulis (pilvukas)  Bujus, Lotas.
-                      Paleisti ruoniukai pažymėti specialiais žymekliais, du - su specialiais iki pat pavasario veiksiančiais siųstuvais, kurie rodys jų judėjimo kelią. Ankstesniais metais paleisti ruoniukai neužsibūdavo Lietuvos pakrantėje - patraukdavo link ten, kur didesni gentainių būriai: Lenkijos ar Estijos - Saremos salos.
           Lietuvos pakrantėje ruoniai vaikų neveda ir patys nuolat čia negyvena. Artimiausios jų kolonijos įsikūrusios Saremos salose, Rygos, Botnijos, Gdansko įlankose.       Arūnas Grušas gali papasakoti daugiau nei šešiasdešimties išgelbėtų Baltijos pilkųjų ruoniukų istorijų. Tiek jų per 28 metus buvo gydyta ir slaugyta muziejuje. Didžioji dalis jų grįžo atgal į Baltiją. Tie ruoniukai, kurie dėl patirtų sužalojimų nebegalėjo grįžti, buvo padovanoti užsienio šalių zoologijos sodams.
                Baltijos pilkaisiais ruoniais Jūrų muziejui padeda rūpinti Aplinkos ministerija. Kasmet ji gydymui ir priežiūrai skiria apie 7000 eurų, o šiemet padvigubino sumą. Pernai pasiektas dar vienas labai svarbus susitarimas: Aplinkos ministerija iš ES fondų priemonės „Vandens išteklių valdymas ir apsauga" numatė 1,4 mln. eurų Baltijos jūros gyvūnų ir paukščių reabilitacijos centrui. Centras turėtų atsirasti vietoj šalia muziejaus, kopose, jau kelis dešimtmečius stūksančio gelžbetoninio baseino, kuris sovietmečiu buvo naudojamos elektrožūklės bandymams.
                 Baltijos pilkieji ruoniai (Halichoerus grypus macrorhychus) - reta, nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Rusijos Raudonąsias knygas. Šie ruoniai Baltijos jūroje gyvena jau 10 000 metų.

Pavel Kulikov nuotr.


Pagarbiai,
Nina Puteikienė
Viešujų ryšių ir rinkodaros skyriaus vedėja
Mob. +370 671 55 567, tel. +370 46 49 07 51

 

 
Lietuvos jūrų muziejus
Klaipėda, Smiltynės g. 3, LT-93100
ljm@muziejus.lt
www.muziejus.lt 
 
Bendrinti