Pranešimai spaudai

Grįžti į pranešimų sąrąšą Viskas  Politika  Verslas  Teisėtvarka  Kultūra  Sportas  
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2018-11-08 13:58:31

Seimo nario B. Matelio pranešimas: parlamentaro kreipimasis į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją

 

 

2018 m. lapkričio 8 d. pranešimas žiniasklaidai

 

 

 

Šių metų lapkričio 6 dieną Seimas įpareigojo laikinosios komisijos išvadas dėl LRT veiklos nagrinėti Seimo Kultūros komitetą.

Suprantu tai, kad būtent ši sritis yra priskirta kuruoti šiam komitetui, tačiau šiuo atskiru atveju turiu pagrindo manyti, kad toks Seimo sprendimas prieštarauja tiek Seimo statutui, tiek politiko elgesio kodeksui, tiek ir Seimo nario duotai priesaikai.

Šių metų lapkričio 8 dieną LRT paskelbė žurnalistinį tyrimą, kuriame yra mestas labai rimtas šešėlis Kultūros komiteto pirmininkui Ramūnui Karbauskiui. Šiame tyrime kalbama apie tai, kad šio Seimo nario įmonė „Agrokoncernas“ trąšas į Lietuvą importuoja nepaisydama Rusijai taikomų tarptautinių ekonominių sankcijų. Taip pat LRT anksčiau yra atlikusi tyrimą, kuriame interesų supainiojimu ar net valstybinės įmonės „Jonavos grūdai“ užgrobimu buvo įtariamas tas pats Seimo nario R. Karbauskio „Agrokoncernas“.

Duodamas priesaiką kiekvienas Seimo narys prisiekia elgtis sąžiningai ir garbingai. Seimo statuto 18 straipsnio 2-oje dalyje reikalaujama, kad kiekvienas Seimo narys vengtų interesų konflikto tarp Seimo nario privačių interesų ir jo pareigų atstovaujant visuomenės interesams.

Seimo narys privalo daryti viską, kad jo sąžiningumas nekeltų visuomenei abejonių ir kad visuomenė turėtų visas galimybes tuo įsitikinti.

LRT atlikti žurnalistiniai tyrimai akivaizdžiai paliečia asmeninius Kultūros komiteto pirmininko R. Karbauskio interesus, todėl bet kokia šio komiteto išvada dėl LRT veiklos sukeltų visuomenėje didelių abejonių ir įtarimų. Visuomenė, Tarptautinės žurnalistų organizacijos ir Lietuvos žurnalistų bendruomenė turėtų rimto pagrindo manyti, kad Kultūros komiteto išvados yra nesąžiningos, neteisingos ir paremtos kerštu LRT dėl atliekamų žurnalistinių tyrimų.

Nemanau, kad šiuo atveju užtektų vien tik komiteto pirmininko R. Karbauskio nusišalinimo svarstant šį klausimą komiteto posėdyje. R. Karbauskis yra įtakingiausias Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas, jo įtaka yra pastebima net ir Seimo Pirmininkui, net premjerui. Todėl akivaizdu, kad svarstant išvadas dėl LRT veiklos R. Karbauskis galėtų daryti didelę įtaką ir kitiems Kultūros komiteto nariams.

Prašau Seimo Etikos ir procedūrų komisijos apsvarstyti, ar, siekiant kuo didesnio objektyvumo, nešališkumo ir siekiant išvengti visuomenės, tarptautinių žiniasklaidos organizacijų ir Lietuvos žurnalistų bendruomenės abejonių Seimo priimamais sprendimais, neturėtų visas Kultūros komitetas nusišalinti svarstant laikinosios Seimo komisijos išvadas dėl LRT veiklos.

Manau, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisijos rekomendacija Kultūros komitetui nusišalinti svarstant minėtą klausimą pasitarnautų užmezgant abipusio pasitikėjimo ryšį tarp Seimo ir įvairių visuomenės sluoksnių ir organizacijų.

 

Daugiau informacijos:

Mišrios Seimo grupės seniūnas

Bronislovas Matelis

Tel. (8 5)  239 6679

El. p. bronislovas.matelis@lrs.lt
 
Bendrinti