Pranešimai spaudai

Grįžti į pranešimų sąrąšą Viskas  Politika  Verslas  Teisėtvarka  Kultūra  Sportas  
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2019-01-09 16:51:15

Lietuvos kova už laisvę po 1956-ųjų - LRT seriale „Laisvės kaina. Disidentai"

PRANEŠIMAS ŽINIASKLAIDAI

2019 01 09

 

Jau greitai, sausio 20 d., LRT žiūrovai išvys daugiaserijinį TV filmą „Laisvės kaina. Disidentai", tęsiantį kitose serialo dalyse - „Savanoriai" ir „Partizanai" - atskleistos Lietuvos istorijos pasakojimą. Filme vaidina visas būrys garsių aktorių: Arūnas Sakalauskas, Saulius Bareikis, Dalia Michelevičiūtė, Aldona Janušauskaitė-Dausienė, Nijolė Lepeškaitė, Jurgis Damaševičius, Arnoldas Jalianiauskas, Sandra Daukšaitė-Petrulėnė ir kt.

 

„Laisvės kaina. Disidentai" pasakoja apie laikotarpį tarp 1956-ųjų ir 1986-ųjų, kai, numalšinus partizanų judėjimą, pasipriešinimas okupacijai įgavo kitas formas - atsirado disidentinė kova, iki pat Nepriklausomybės atgavimo formavusi mūsų tautos stuburą.  Didelė jėga kilo iš Katalikų bažnyčios, kurią sovietų valdžia visais būdais bandė užčiaupti, bažnyčias pavertė sporto salėmis, sandėliais. Tikintieji nepasidavė, tautiečiams ir pasauliui skleidė žinią ir tikėjimą, jog vieną dieną būsime laisvi. Prie žinios ir žodžio skleidimo labai prisidėjo slaptas leidinio „Lietuvos Katalikų bažnyčios kronika" spausdinimas, jo platinimas iš rankų į rankas. 

 

TV filmas „Laisvės kaina. Disidentai" primins apie Katalikų bažnyčios ir pogrindinio jos leidinio spausdinimo svarbą, atskleis neįsivaizduojamą žmonių atsidavimą ir pasiaukojimą. Naujame TV filme konkrečių to meto asmenybių prototipų nėra, filmo kūrėjai rėmėsi skirtingomis disidentų istorijomis, o pasakojamas laikas prasideda 1956 m. ir baigiasi 1986 m., likus keliems metams iki Atgimimo.

 

Prieš pasirodant filmui, kūrėjai pristato tris laidas, kuriose pasakoja apie tai, kaip, kurdami filmą, dar kartą išgyveno sunkų tautai laikotarpį.  Apie savo išgyvenimus kalba aktoriai, režisierius.  „Toj visoj nykumoj žmonės išlaikė dvasinę stiprybę ir atmintį apie Lietuvą, ta laisvės žarija ruseno. Sunku patikėti, kad ta desperacija neužgožė ir nenužudė bet kokios vilties", - svarsto režisierius Alvydas Šlepikas.

 

Pirmąją laidą apie filmą galima rasti https://youtu.be/NiIOIFf4Kao.

 

Aktorius Arnoldas Jalianiauskas, filme kūręs kunigo Juozo Svirskio personažą, tiki, jog mūsų praeitį liudijantys filmai yra itin svarbūs mūsų visų istorinei atminčiai gaivinti: „Visos tos kalbos apie tremtį, apie partizanus ir disidentus šiuo atveju, manau, gydo tautą ir statydina ją ant tvirtesnio pamato."

 

Vienybės jausmas, bendras tikslas, troškimas kurti ir būti laisviems - tai vienijo mūsų tautą. „Lygiai taip ir kūrybinėje komandoje, vienas be kito mes esame niekas, o filmavimo aikštelė yra pats geriausias komandinio darbo pavyzdys. Ir kai visi susijungia vienam darbui, kai visus vienija ta pati mintis, susikuria tokia gera atmosfera ir dvasia, kad tu negali nemylėti", - pasakoja aktorė Sandra Daukšaitė-Petrulėnė, filme kūrusi KGB agentės Alės vaidmenį.

 

Daugiaserijinis TV filmas „Laisvės kaina. Disidentai" - jau nuo sausio 20 d. per LRT TELEVIZIJĄ.

 

Prisegtukuose - stopkadrai iš serialo.

 

Virginija Bunevičiūtė

Atstovė ryšiams su visuomene

S. Konarskio g. 49,

LT-03123 Vilnius

Tel. +3705 236 3240

Mob. +370 686 91963

Faks. +370 5 2363208

lrt@lrt.lt www.lrt.lt
 
Bendrinti