Pranešimai spaudai

Grįžti į pranešimų sąrąšą Viskas  Politika  Verslas  Teisėtvarka  Kultūra  Sportas  
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2014-06-03 14:08:05

Vyriausybės užmojuose: sąžiningi verslininkai PVM mokės daugiau

Informacinis pranešimas
2014 m. birželio 3 d.

Vyriausybės užmojuose: sąžiningi verslininkai PVM mokės daugiau

Seime kelią skinasi analogų  nelabai turintis Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimo projektas. Biudžeto ir finansų komitete trečiadienį bus svarstoma įtvirtinti solidarią sandorio dalyvių atsakomybę dėl pridėtinės vertės mokesčio sumokėjimo. Tai reiškia, kad kiekviena prekių ar paslaugų teikimo sandoryje dalyvaujanti įmonė turės spėlioti, sumokės partneris PVM ar ne bei nesumokėjimo atveju būti solidariai atsakinga už jo sumokėjimą. VšĮ トMokesčių ir verslo procesų administravimo centras" ekspertai atkreipia dėmesį, jog projektas ne tik pavers verslininkus mokesčių inspektoriais, privers branginti prekes bei paslaugas, bet ir gali prieštarauti LR Konstitucijai bei ES teisei.

Teisės aktų poveikį verslui vertinančios VšĮ トMokesčių ir verslo procesų administravimo centras" ekspertas Mindaugas Palijanskas teigia, jog siūlomo projekto įgyvendinimas perkels Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) funkciją ant verslininkų pečių. トPagal dabartinius įstatymus už PVM sumokėjimą yra atsakingas prekių ar paslaugų pardavėjas. VMI rūpinasi, kad pardavėjas šią pareigą vykdytų. Tuo tarpu Vyriausybės pateiktame įstatymo projekte siūloma, kad atsakomybė už PVM sumokėjimą solidariai tektų visoms sandorio šalims bei kitiems to ar kito sandorio dalyviams. Projekte apibrėžta, kad visi prekių ar paslaugų teikimo sandoryje dalyvaujantys asmenys, žinoję arba turėję galimybę žinoti, kad už sandorį paskaičiuota PVM suma nebus sumokėta, laikomi solidariai atsakingais už mokesčio sumokėjimą", - pasakoja M. Palijanskas.

Situaciją galima perteikti paprastu pavyzdžiu. Įmonė A prekiauja saldainiais ir prekę parduoda kitai įmonei B bei sumoka PVM. Įmonė B perparduoda saldainius trečiajai įmonei C, tačiau PVM nesumoka. Priėmus įstatymo pakeitimą, dėl nesumokėto PVM atsakinga bus ne tik saldainius perpardavusi įmonė B, bet ir kiti sandorio dalyviai - įmonės A ir C, jei jos žinojo ar turėjo galimybę žinoti, kad mokesčiai nebus sumokėti. Situaciją apsunkina ir daug neaiškių sąvokų, viena jų - kas laikoma sandorio dalyviais. Pavyzdžiui, galima suprasti, kad be trijų minėtų įmonių, atsakomybe dėl nesumokėto PVM gali tekti dalintis ir įmonei, kuri minėtus saldainius sandėliavo, ir vežėjui, kuris prekes pristatė pirkėjui.

VšĮ トMokesčių ir verslo procesų administravimo centras" atkreipia dėmesį, kad projekte esančios spragos ir neapibrėžtumas gali sukelti sumaištį. トNėra aišku, ar įmonės galėtų prekiauti su jau vėluojančiomis mokėti ar turinčiomis PVM nepriemoką įmonėmis. Be to, įmonėms priskiriama atsakomybė kažkokiu būdu išsiaiškinti, ar partneriai sumokės PVM, tačiau kokiu būdu tai reikėtų daryti įstatymas nenumato. Net jei įmonė atskirai pasižadėtų savo partneriams sumokėti PVM, kyla klausimas, kiek tokia informacija būtų patikima. Įprasta, jog tokia informacija laikoma mokesčių mokėtojo paslaptimi ir nėra atskleidžiama. Įmonės, nenorinčios dalintis atsakomybės dėl nesumokėto PVM, turės ieškoti būdų, kaip spausti savo partnerius mokėti mokesčius bei iš dalies atlikti pačios VMI pareigas. Kuo grindžiama mokesčių mokėtojo prievolė domėtis ir galimybė sužinoti, ar kitas asmuo sumokės PVM, - lieka visiškai neaišku", - dėsto ekspertas M. Palijanskas. Jis taip pat atkreipia dėmesį, jog priėmus įstatymo projektą, įmonės bus priverstos įsivertinti galimų papildomų nuostolių riziką, kas vartotojams reikš paslaugų ir prekių kainų kilimą.

Pasak M. Palijansko, VMI noras kovoti su PVM sukčiautojais yra suprantamas ir sveikintinas, tačiau šis bandymas visus PVM mokėtojus padaryti kolektyviai atsakingus už mokesčio sumokėjimą - neadekvatus. トToks problemos sprendimas neatitiktų viešosios teisės principų,  bei sąlygotų situaciją, kuri kaip tik nebeskatintų VMI surasti konkrečius pažeidėjus, nes žalą biudžetui už juos padengs kiti mokesčių mokėtojai, taip tik bus didinamas nebaudžiamumas", - projektą vertina M. Palijanskas.

Apie VšĮ トMokesčių ir verslo procesų administravimo centras"
VšĮ トMokesčių ir verslo procesų administravimo centras" yra konsultacijas teisės ir teisėkūros klausimais teikianti bei tyrimus mokesčių teisės srityje atliekanti įmonė. Įmonė atstovauja mokesčių mokėtojus, rengdama diskusijas su atsakingomis institucijomis, informuodama visuomenę bei iniciuodama teisės aktų patobulinimus. トMokesčių ir verslo procesų administravimo centras" ekspertai specializuojasi komercinėje, finansų ir mokesčių, administracinėje bei kitose teisės srityse. Daugiau informacijos apie VšĮ トMokesčių ir verslo procesų administravimo centras" veiklą bei atliekamų tyrimų rezultatus galima rasti adresu www.taxhelp.lt.

Daugiau informacijos teirautis: VšĮ トMokesčių ir verslo procesų administravimo centras" ekspertas Mindaugas Palijanskas, tel. 8685 41528, e. paštas mindaugas@taxhelp.lt.
 




 
Bendrinti